دین مردم ارمنستان

دین مردم ارمنستان

Religion of Armenia

ارمنستان بعنوان اولين كشوري است كه مسيحيت را در اواخر قرن سوم ميلادي بعنوان مذهب رسمي كشور برگزيده و طي تاريخ پر فراز و نشيب خود ، كليساي ارمني تاثير زيادي در حفظ هويت ملي ارامنه داشته و گاه نيز نقش رهبري سياسي و اجتماعي را برعهده داشته است . قبول دین مسیحی توسط ارامنیان دارای دو جنبه مهم می باشد. از یک سو گرویدن این ملت به مسیحیت نقطه عطف تاریخ کشور ارمنستان محسوب شده و در واقع تمامی تحولاتی که این ملت از ان پس شاهد بوده اند تا حد زیادی متاثر از این رویداد تاریخی بوده است. از سوی دیگر و از دیدگاه تاریخ مسیحیت نیز این رویداد اهمیت ویژه ای دارد چراکه ارامنیان نخستین ملتی هستند که در سال 301 میلادی مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور پذیرفتند. شایان ذکر است که گرویدن کنستانتین امپراتور روم به دین مسیح و قبول مسیحیت به عنوان دین رسمی امپراتوری روم در سال 313 میلادی صورت گرفت
به دليل تاثير فرهنگ ماركسيستي حاكم  در زمان شوروي، مردم زياد با مفاهيم ديني آشنا نيستند ليكن پس از استقلال مقامات كليساي ارمني تلاش نموده است كه مردم را با مفاهيم ديني آشنا نمايند.

دین مردم ارمنستان

دین مردم ارمنستان

گرچه رهبران ديني مورد احترام مقامات سياسي مي باشند ليكن در صحنه سياست كشور مقامات كليسا از حوزه قدرت خارج بوده و تاثير گذار نمي باشند.اکثر مردم ارمنستان مسیحی پیرو کلیسای گریگوری هستند.

اکثریت قریب به اتفاق مردم کشور ارمنستان پیرو کلیسای حواری ارمنی (Armenian Apostolic Church) هستند که نزد ایرانیان به کلیسای گریگوری شناخته می شود و کلیسای ملی ارامنیان محسوب می شود. کلیسای حواری ارمنی از اولین کلیساهای دنیای مسیحیت است و جزو کلیسای ارتدوکس شرقی به شمار می رود.

ارامنیان پیش از گرویدن به دین مسیحیت بت پرست بوده و بت های بیشماری را می پرستیدند از جمله آناهید
بناهای کلیسا را همه جا می توان مشاهده کرد در شهر، روستاهای دور افتاده و گاهی در مناطقی که خالی از سکنه هستند. اما عده ای یزیدی و مسلمان نیز در این کشور زندگی می کنند.

دین مردم ارمنستان

دین مردم ارمنستان

دین مردم ارمنستان مسيحي ارمني بوده كه پيرو كليساي اچميادزين مي باشند.مذهب ارامنه در ميان مسيحيان نزديكترين شاخه به مذهب ارتدكس بوده و شباهتهائي نيز ميان كليساي اچميادزين و كليساي ارتدكس وجود دارد ليكن بطور كل مسيحيان ارامني خود را پيرو مذهب گريگوريانس (گريگورلوساوريچ اولين رهبر مذهبي ارامنه كه ايراني الاصل نيز بوده است) دانسته و از نظر مسائل مذهبي مستقل عمل مي نمايند. بالاترين اقليت مذهبي در ارمنستان يزدي ها مي باشند كه مذهبي آميخته از اسلام و مسيحيت مي باشد. يزدي ها را كردهاي ارمنستان كه حدود شصت هزار نفر مي باشند تشكيل مي دهند. ارمنستان فقط از شمال با گرجستان که يك كشور غير مسلمان می باشد همسايه است، به همين دليل ارمنستان مرز بين دنياي اسلام و مسيحيت تعريف شده است.

دین مردم ارمنستان

دین مردم ارمنستان

درباره‌ی الهام

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*