لیست جاهای دیدنی ارمنستان

 لیست جاهای دیدنی ارمنستان

Armenia Attractions

ارمنستان کشور زیبایی هست و هرساله توریست های زیادی به این کشور سفر میکنند. مکان های تاریخی ارمنستان و طبیعت زیبای این کشور باعث شده ارمنستان به کشوری توریستی تبدیل شود. ایرانیان زیادی هم هرساله با تور ارمنستان به صورت زمینی و هوایی و حتی با ماشین های شخصی خودشون به کشور ارمنستان سفر می کنند.

اینجا فهرستی از دیدنی های ارمنستان برای شما عزیزان تهیه شده که در صورت سفر به ارمنستان بدونید که به کجاها باید سر بزنید.

 دره گل ها ارمنستان

دره گل ها در دامنه کوههای شمال شرقی ایروان است، این دره سرسبز کوهستانی در فصل تابستان غرق در گل و گیاهان زیبا و در زمستان با انبوهی از برف پوشیده است. دره گلها از مراکز اصلی تفریحی در طول سال می باشد که شامل مجموعه های ورزشی رستوران ها هتلها است. طول پیست اسکی 7 کیلومتر است،درسال 2004 تل سیژ  تب دره را باز سازی و به تعداد ایستگاه های آن اضافه کردند. 4 کلیسای بزرگ و 2 کلیسای کوچک در این دره وجود دارند .کلیسای اصلی به اسم GRICOR مقدس است که درسال 1013 میلادی ساخته شده .در محوطه کلیسا مقبره بنیانگذار ان GRICOR و سنگهای سلیبی قرن 12و13 می باشد و نیز مقبره 2 پادشاه ارمنی که در جنگ سلجوقیان جان سپرده اند می باشند.

flower

دریاچه سوان

سوان یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین دنیا از جهت ارتفاع نسبت به سطح دریا است که درمرکز ارمنستان استان Gegharkunic واقع شده منطقه سوان به عنوان یکی از مهمترین مراکز اکو توریستی در ارمنستان محسوب میشود.آب دریاچه سوان معمولا از رودخانه ها و چشمه هایی که در زیر دریاچه جاری هستند بوجود امده وتغذیه می کند،اما تنها یک رودخانه از دریاچه سرچشمه می گیرد که هزاردان نام دارد و در دریاچه ایروان واقع در جنوب شهر می ریزد و از این آب جهت آبیاری زمین های کشاورزی دشت آرارات استفاده می شود . از مهمترین ماهی های دریاچه میتوان به ایشخان و سیگا اشاره کرد. در شمال دریاچه رشته کوه Geghama قرارگرفته است که این نام نام یکی از نوادگان پدر قوم ارمنی میباشد ودرگذشته نیز دریاچه سوان به همین نام معروف بوده است. یکی از معروفترین آثار تاریخی درشبه جزیره سوان کلیسای بسیار قدیمی Aracelots می باشد که در قرن 9 میلادی (سال 874) ساخته شده است. در اطراف دریاچه سوان مراکز تفریحی و توریستی بسیاری وجود دارد که از ساحل شنی مجموعه پارک آبی مجموعه سوارکاری و زمین تنیس و سوییت های اقامتی در ساحل می باشد.

sevan

sevan1

هانرابدوتیان هراپاراگ ( میدان جمهوری )

میدان جمهوری در مرکز ایروان قدیم واقع شده که در سال 1926 با طراحی و نظارت مستقیم شخص الکساندر تامانیان بنا گردیده است .نام قدیم این میدان لنین بوده است .این بنا ساختار پیچیده ای دارد طرح میدان بصورت بیضی شکل است ودر اطراف ان ساختمان های دولتی و فرهنگی قرار گرفته است که شامل ساختمان هییت دولت (درضلع شمال شرقی ) وزارت امور خارجه در (در ضلع شمال غربی ) هتل زنجیره ای MARRIOT ARMENHA (ضلع جنوب غربی ) و پست مرکزی (ضلع جنوب شرقی) ودر مرکز جهت شمالی میدان ساختمان موزه تاریخ و ملی ارمنستان قرار گرفته است.در فصل تابستان به عنوان یکی از جذابترین مراکز تفریحی به شمار میرود .در روبروی موزه فواره های موزیکال قرار گرفته که باپخش آهنگ و نور پردازی خاص هماهنگ است .در ایام جشن های ملی مراسم زیادی در این میدان برگزار می شود و در انتها با اتش بازی هیجان انگیزی خاتمه می یابد .

republic
ساختمان اپرا ایروان

این سالن جزو یکی از 10 سالن اپرای برتر دنیا و یکی از شاهکار های معماری شهر ایروان و می باشد که بنام Aram kachatorian ( اولین اپرا نویس ارمنی ) نام گذاری شده است.اساسا این ساختمان از 2 قسمت تشکیل شده که سالن غربی ان سالن فیل هارمونیک (ارکستر سمفونی ) به نام Aram kachatorian و سالن شرقی ان سالن اپرا و باله به نام Alexander spendiarian می باشد این بنا با طراحی و نظارت مستقیم معمار معروف Alexander Tamanian در سال 1931 ساخته شده است ودر سال 1936 در نمایشگاه بین المللی پاریس مدال طلای معماری را دریافت کرده و اولین برنامه ای که در آن اجرا شده درسال 1932 بوده است .درسالهای اخیر یکی از مراکز جذب توریست محسوب می شود هنرمندان معروف بسیاری جهت برگزاری کنسرتهای موسیقی درساختمان اپرا به ارمنستان سفر می کنند و از استقبال خوبی برخوردارمی شوند .مراکز تفریحی بسیاری در اطراف ساختمان اپرا دایر گردیده که تمام مسافران از این امکانات مخصوصا در فصل تابستان استفاده می نمایند .

opra

opra1

گاسگاد معروف به هزار پله

مهندس الکساندر تامانیان بعد از استقلال یافتن ارمنستان طرح جامعی را برای شهر ایروان ارائه داد که یکی از مهمترین قسمتهای آن گاسگاد می باشد ودر سال 1970 زیر نظر معمار TOROSIAN تکمیل گردید است .گاسگاد پایین ترین نقطه شهر رااز نظر ارتفاع (مرکز شهر ) به بالاترین نقطه (شمال شهر و پارک پیروزی )وصل می کند .که دارای 750 پله می باشد ازاین رو به1000 پله معروف میباشد .در شمالی ترین نقطه گاسگاد به مناسبت پنجا همین سالگرد پیروزی روس ها علیه آلمان های نازی درجنگ جهانی دوم بنایی ساخته شده که در مرکز ان یک برجک قرار دارد که بر روی ان نشان جاودانگی حک شده است.ما درطبقات مختلف گاسگاد ساهد مجسمه های بسیاری هستیم که از اثارهنرمندان معاصر محسوب می شود .همچنین در مجموعهcafeschian شاهد مجسمه های شیشه ای ( ساخت زوجی از کشور چک ) و همچنین مجسمه های از هنرمندان دیگر واثار معروفی از خانجیان و نقاشان برجسته دیگر می باشیم .

gaskad
خیابان مارشال باغرامیان

از مهمترین خیابان های شهر ایروان است که از قسمت شرق به اپرا وازغرب به میدان baregamutiun ختم می شود وبه نام یکی ازفرماندهان دلیر نیروی زمینی درجنگ جهانی دوم مارشال باغرامیان نام گذاری شده است اهمیت ان وجود بناهای تاریخی ودولتی از جمله مجلس جمهوری ارمنستان ومحل نشست رییس جمهور دادگاه قانون اساسی سفارت خانه ها دانشگاه امریکایی ها وغیره می باشد .

هامالیر ( مجتمع فرهنگی ورزشی )

از منحصر به فرد ترین اثارمعماری در ارمنستان به شمار میرود که بدستور گارن دمیرچیان دبیر وقت حزب کمونیست ساخته شده است وطراح این بنا عقابی را تجسم کرده که میخواهد اززمین برخیزد ودر حال باز کردن بالهایش است .این مجموعه بزرگ محل اجرای نمایشگاههای بینالمللی مسابقات ورزشی وکنسرت های مختلف میباشد واز مهمترین امکانات این مجموعه پیت پاتیناژ (رقص روی یخ ) است که در طول سال قابل استفاده عموم می باشد .

halmir

halmir1

بنای یاد بود قتل عام ارامنه

به پاس یاد بود شهدای سال 1915 بنا گردیده است این بنا در سال 1968 ساخته شده وساخت ان 2سال به طول انجا میده است این بنا از 2قسمت تشکیل شده یک بخش ان 2ستون به ارتفاع 44 متر به نشان از ارمنستان غربی وشرقی ابدیت و وحدت ارامنه می باشد وبخش دوم شامل 12 ستون خمیده شکل است که نشانگر 12 ایلات ارمنستان غربی است که قتل عام در ان صورت گرفته شده است وهمچنین در مرکز این بنا اتشدانی قرار گرفته که دران نماد جاودانگی حک شده است واتش همیشه به یاد شهدا روشن می باشد .در کنار این مجموعه سه بخش خیلی مهم وجود دارد که شامل :

  • موزه مستندات تاریخی واثار هنری مربوط به قتل عام سال 1915میلادی.
  • دیوار بزرگ مستندات سنگی در سمت چپ مجموعه که اسم ایالت ها وشهر هایی که دران قتل عام صورت گرفته شده است.
  • باغچه درختان کاج که هرکدام از درختان توسط شخصیت های مختلف سیاسی وفرهنگی در زمان بازدید از این مجموعه کاشته شده است.

koshtar

موزه اثار خطی ماتناداران

درانتهای شمال خیابان Mashdots واقع شده ودر روبروی ان مجسمه های عظیمی ازمورخان وروحانیون معروف قرون وسطی قرار گرفته است ودر پایین ومرکز مجسمه ها مجسمه mesrop mashdots ( مخترع خط ارمنی در سال 405 میلادی ) و  شاگردش قرار دارد .ساخت این موزه درسال 1959 بوده ودر حال حاضر بالغ بر 17000 نسخ تاریخی در ان نگهداری می شود .بزرگترین کتاب در این موزه مربوط به قرن 8 میلادی است که وزن ان 28 کیلوگرم می باشد. کوچکترین کتاب مربوط به قرن 15 میلادی است که وزن ان 190 گرم می رسد.

matedaran
هاختاناکی ایگی (مجسمه مادر ارمنستان )

بعد از جنگ جهانی دوم به مناسبت پیروزی روسیه در همه کشورهای اتحادیه شوروی پارکی تحت عنوان پیروزی ساختند که در ارمنستان به هاختاناک پارک واقع شده درخیابان مانومت معروف می باشد .مجسمه مادر نیز در این پارک قرار گرفته است که ازاقصی نقاط شهر قابل رویت می باشد درابتدا بجای مجسمه مادر مجسمه استالین (ساخته سرگی مرکورف) بوده که بعد از استقلال ارمنستان ان را پایین اورده ومجسمه مادر (ساخته اراهاروتیان) را که نشان از قدرت وصلح می باشد در سال 1967 جایگزین ان می کنند . این مجسمه نماد تنها زنی است که در زمان حمله وحشیانه ترکان عثمانی به ارمنستان زنده مانده بود وبا تمام وجود از کشورش حمایت می کرد . درزیر این مجسمه موزه وزارت دفاع قرارگرفته که شامل یاد بودهای شهدای جنگ جهانی دوم می باشد وهمچنین سربازان کشته شده در دفاع از قره باغ می باشد.

درباره‌ی الهام

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*